2011 İzmir 3.Japon Film festivali
Etkinlik Tarih ve Saati:
26 Şubat Cumartesi, 12:30 - 27 Şubat, 19:00

Yer: 9 Eylül Üniversitesi DESEM Sinema Salonu - Giriş ücretsiz ve biletsizdir.

Program:
26 Şubat 2011 Cumartesi
26 Şubat 2011 Cumartesi
12:30/12:40 Açılış Töreni
12:45/14:35 Karlar Düşerken
15:10/16:50 Jizo'nun Yüzü
17:30/19:35 LAPUTA Gökteki Kale
20:10/21:50 Sanjuro

27 Şubat 2011 Pazar
13:00/14:40 Sumo Yap, Sumo Yapma
15:20/16:30 Saniyede 5 santimetre
17:10/18:50 Sarı Mendil

Karlar Düşerken

Tokyo’da kendi işinde başarılı olamayan Manabu, Hokkaido’da meşhur olan “BANEI At Yarışması (birkaç yüz kiloluk koca kızağı taşıyan atlar ile engelleri atlayıp gayeye ulaşmaya çalışılan bir yarışma)” nın at ahırı sahibi olan Takeo’nun yanında atların bakım işleri ile uğraşmaya başlar ve orada çalışmaya devam ettikçe hayatında yeni bir adım atmak için girişimde bulunur. Hayatında kendi mevkiini kaybeden ve tekrar başlangıç noktasına gelen bir gencin yaşamının anlatıldığı bu eser, aynı zamanda zamanında kaybedilen çağdaş Japon aile imajına ümit veren Japon filmlerinin başyapıtlarından bir tanesidir. 18. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde ilk defa Birincilik Ödülü ile beraber 4 büyük ödül kazanmıştır.

Yönetmen: Kichitaro Negishi
Oyuncular: Yusuke İseya, Koichi Sato, Kyoko Koizumi, Kazue Fukiishi
Yapımı: 2005, Renkli, 112dk
Ödül: 18.Tokyo Uluslararası Film Festivali Birincilik Ödülü, Yönetmen Ödülü, En iyi Aktör Ödülü,
Seyirci Ödülü
61.Mainichi Film Yarışması En İyi Aktör Ödülü


Jizo'nun Yüzü

Atom bombası atıldıktan üç yıl sonra Hiroshima’da, atom bombası yüzünden babası Takezo’yu kaybeden Mitsue, yalnız kendisi hayatta kaldığı için kendisini suçlayıp, mutlu olmayı reddederek yaşamayı sürdürmektedir. Takezo, Mitsue’nin karşısına hayalet olarak çıkıp Mitsue’nin mutluluğu için her yolu deneyerek kızının kalbini mutluluğa açmaya çalışır... Hisashi İnoue tarafından yapılan aynı adlı tiyatro oyununu sinemaya uyarlayan, savaş ve atom bombasının yol açtığı acıları yansıtan insani bir drama.

Yönetmen: Kazuo Kuroki
Oyuncular: Rie Miyazawa, Yoshio Harada, Tadanobu Asano
Yapımı: 2004, Renkli, 99dk.
Ödül: 59.Mainichi Film Yarışması Yönetmen Ödülü
47.Mavi Şerit Ödülü En İyi Baş Aktris Ödülü
29.Hochi Film Ödülü Yardımcı Aktör Ödülü© EISEI GEKIJO, BANDAI VISUAL,NIHON SKY WAY,TV TOKYO MEDIANET, AOI PROMOTION, PAL ENTERTAIMENTS PRODUCTION © EISEI GEKIJO, BANDAI VISUAL,NIHON SKY WAY,TV
LAPUTA Gökeki Kale

Yönetmen Hayao Miyazaki tarafından asıl eseri olmadan yapılan ilk orijinal filmdir. Aynı zamanda bu film, Studio Ghibli tarafından yapılan ilk eser olarak da tanınmaktadır. Özel olarak görevlendirilmiş bir devlet kuruluşu tarafından hava gemisinde esir tutulan kız Sheeta, gemi korsanlar tarafından saldırıya uğradığı anda bir fırsatını bulup kaçmaya kalkar ama gemiden aşağıya düşer. Bulutlar arasında hızla düşerken, bilincini kaybeden Sheeta’nın boyundaki kolye üzerindeki mavi taş ansızın çevreye ışık saçar ve Sheeta o ışığa sarılarak yavaşça yere doğru inmeye başlar. Maden kasabasında işci olarak çalışan Pazu adlı bir çocuk, gökyüzünden iniş yapan Sheeta’yı tesadüfen kurtarır ve kendi evinde saklar ama...

Yönetmen: Hayao Miyazaki
Ses Oyuncuları: Mayumi Tanaka, Keiko Yokozawa, Kotoe Hatsui, Minori Terada
Yapımı: 1986, Renkli, 123dk
Ödül: 4.Japon Animasyon Film Festivali Japon Animasyon Büyük Ödülü
Japonya Kültür Müsteşarlığı Medya Sanatı Festivali’nde “Japonya’nın Medya Sanat Eseri 100” olarak seçildi.

©1986 Nibariki-G
©1986 Nibariki-G
Sanjuro

Büyük usta yönetmen Akira Kurosawa tarafından yapılan samuray dönemlerini tasvir eden bir aksiyon filmi. Bir gece, karanlığa yüz tutan Şinto tapınağının içinde 9 genç samuray gizlice toplanır. Üst seviye memurun yaptığı yolsuzluk ile ilgili iddianameyi Ülke temsilcisi Mutsuta’ya verdiklerinde ciddiye alınmazken, Büyük Denetçi Kikui ise iddialarını dinleyip onlara o konu ile ilgili konuşmak amacıyla o gece o saatte Şinto tapınağına toplanmalarını söyler. O sırada tapınağın arkasından yıpranmış bir şekilde giyinen bir amirsiz samuray :Sanjuro çıkar ve onlara kulak misafiri olduğunu ve arkada ipi çeken gerçek kara kişinin Kikui olabileceğini iddia eder. Genç samuraylar çok şaşırırlar, ama dışarıya baktıklarında Kikui tarafından gönderilen katiller tarafından tapınağın etrafının sarıldığını görürler. Sanjuro, hemen aklını çalıştırıp 9 genci yeraltına saklayıp, hayatlarını kurtarır ve onlara yardım etmeye başlar.


Yönetmen: Akira Kurosawa
Oyuncular: Toshiro Mifune, Tatsuya Nakadai, Yuzo Kayama, Reiko Dan, Takashi Shimura
Yapımı: 1962, Siyah-Beyaz, 96dk.

  


Sumo Yap, Sumo Yapma

Üniversite 4.sınıf öğrencisi Shuhei, kendisinin katıldığı dersin profesörü Anayama’dan mezun olabilmek için profesörün danışmanlığını yaptığı Sumo klübünün müsabakalarına katılmayı kabul eder. Ancak, Sumo klübünün üyesi sadece 8.sınıf öğrencisi Aoki’dir.
Birden bire kendisini üniversitenin Sumo klübünde bulan üniversite öğrencisinin çabalamasının komik bir dille ifade edildiği bir sumo komedisi...“Shall we dance?/Dansedebilir miyiz?”in yönetmeni Masayuki Suo’nun eseri.

Yönetmen: Masayuki Suo
Oyuncular: Masahiro Motoki, Misa Shimizu, Naoto Takenaka
Yapımı: 1992, Renkli, 103dk.
Ödül:

Japon Akademi Ödülü’nde En iyi Film Ödülü başta olmak üzere toplam 5 dalda ödül kazanmıştır.
Saniyede 5 Santimetre

İlkokuldan mezun olduktan sonra farklı şehirlerde yaşamaya başlayan Takaki Tono ve Akari Shinohara. Onlar birbirlerine özel duygularla bağlı olmalarına rağmen yalnızca zamanlar akıp gitmeye devam etmektedir. Bir gün Takaki, Akari ile tekrar görüşmeye karar verir ve çok ağır kar yağışına rağmen Akari’nin oturduğu Tochigi şehrine gitmeye kalkar ama… 1990 yıllarından bugüne kadar olan Takaki’nin yaşamını esas alarak şiirsel görseller ile akan kısa üç hikayeden oluşan animasyon eseridir.

Yönetmen: Makoto Shinkai
Ses Oyuncuları: Kenji Mizuhashi, Yoshimi Kondo, Satomi Hanamura, Ayaka Onoue
Yapımı: 2007, Renkli, 63dk
Ödül: Asya Pasifik Film Ödülü En İyi Animasyon Film Ödülü

©Makoto Shinkai / CoMix Wave Films
©Makoto Shinkai / CoMix Wave Films
Sarı Mendil

Satın aldığı yeni arabasıyla hayal ettiği Hokkaido’yu gezen Kinya, tek başına seyahat eden Akemi ile tanıştıktan sonra yolculuğa beraber devam ederlerken, tesadüfen orta yaşlı bir adam olan Yusaku ile tanışır ve seyahata üçü beraber devam etmeye başlarlar. Kinya, Yusaku’ya nereye gideceğini sorduğunda sadece “Yubari” yanıtını alır. Daha sonra Yusaku’nun cinayet işlediğini ve 6 yıl kaldığı cezaevinden yeni çıktığını öğrenince Kinya ve Akemi şaşkına dönerler. Üstelik Yusaku, cezaevinden salıverildiği gün karısına bir mektup yazdığını onlara açıklar…

Yönetmen: Yoji Yamada
Oyuncular: Ken Takakura, Chieko Baisho,Tetsuya Takeda, Kaori Momoi
Yapımı: 1977, Renkli, 108dk
Ödül:

1.Japon Akademi Ödülü En İyi Film Ödülü başta olmak üzere toplam 8 dalda ödül almıştır.
32. Mainichi Film Festivali Büyük Japon Filmi Ödülü başta olmak üzere toplam 6 dalda ödül kazanmıştır.
20. Mavi Şerit Ödülü Eser Ödülü başta olmak üzere 4 dalda ödül kazanmıştır.


©Shochiku Co., Ltd.
©Shociku Co., Ltd.