Verizon; Yahoo'nun ismini değiştiriyor.

İnternetin ilk dönemlerin dev arama motoru Yahoo, Verizon’un satışını onaylaması durumunda Verizon’un yeni kuracağı Altaba adlı holding şirketine aktaracağını açıkladı.
Verizon’un Yahoo dijital reklam, e-mail ve medya varlıklarını 4,8 milyar dolara almayı planlıyordu. Fakat geçen senelerde gizlediği iki güvenlik açığı skandalının ortaya çıkması nedeniyle Verizon daha satışı onaylamadı. Satışın onaylanması durumunda Yahoo’nun geri kalan varlıkları Çinli dev e-ticaret şirketi Alibaba’daki %15’lik ve Yahoo Japan’daki %35’lik payları Verizon şirketinin yeni kuracağı Altaba şirketine devredilecek.
Marissa Mayer Google’ın ilk çalışanlarından.

2012 yılında Yahoo’nın CEO’luk teklifini kabul ederek Google’dan Yahoo geçen Marissa Mayer’ın Altaba’nın yönetim kurulunda olmayacağı, bunun yerine Yahoo’nun temel iş kollarından sorumlu olmaya devam etmesi bekleniyor.
Verizon’un satışı daha neden onaylamadığı bilinmiyor. Belki fiyatı daha da kırmak istiyor veya terettüdleri var. Şu andaki fiyattan satışı gerçekleştirmeleri durumunda bile 2008 yılında Microsoft'un şirket için teklif ettiği 40 milyar dolarlık bedelin yaklaşık %10’una satılmış olacak. Satış gerçekleşecek mi? Yoksa daha da ucuza mı alacak, satıştan vaz mı geçecek önümüzdeki günlerde görecegiz.