Ryzen 2 ler çıkıyor ve mevcut Ryzen fiyatları düşüyor.


Nisan ayıyla beraber Ryzen 2 ler çıkmaya başlayacak ve işlemci fiyatlarında ciddi fiyat düşüşleri de olacak. Gene aşama aşama çıkacak. Muhtemelen ilk çıkacak seri Ryzen 7 ler olacak. Ryzen 2 ler 12nm teklonjisine sahip Zen+ lar olacak. %10 daha düşük enerji tüketimi olacağı ve buna bağlı olarak hızlarının daha artacağı söyleniyor. Cache belleklerde ciddi çalışmalar yapıldığı için programlarda daha yüksek performans alınacak. Ayrıca işlemcilerin iş yükü paylaşımı ile ilgili ciddi çalışmalar yapıldığı bildirildi.

AMD 2020'ye kadar socket değiştirmeme sözüne sadık kalarak hali hazırda kullandığımız A320,B350M, X370 yonga setli AM4 socketli anakartlara Ryzen 2 takılabilecek. Bunun yanında X470 yeni yonga setini de tanıttı. Yonga seti daha az enerji tüketip, daha az ısınacak.

Wraith Prism isminde yeni soğutu gelecek. Hali hazırdaki gelen işlemcilerde kullanılan soğutuculardan memnunken. Daha performanslı ve daha az ses çıkartan soğutucuların gelmesi güzel olmuş.

AMD nin 2020 yılına kadar yaptığı yol haritasında Zen 14nm lerden sonra 12nm Zen+ leri tamamlamış görünüyor. Şimdi sırada 7nm Zen2 ler ve 7nm+ Zen3 ler hedeflendi. 7nm'lik Zen2 olduğu taktirde 14nm 12nm teknolojileri ile ürettükler ilk iki nesle göre ciddi performans farkı yaratacaktır.